14
Lut

Nasze auta.. i nie tylko

Na popularnym portalu internetowym onet.pl przeczytałam dziś, że wykrywalność sprawców kradzieży aut w naszym kraju wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 0.1 procent. Łącznie wskaźnik wykrycia wyniósł 22,5 proc. Autorzy raportu nie podają źródła tej informacji.

 

Jakie znaczenie może mieć ta informacja dla uczestników postępowania? W ostatecznym rozrachunku pewnie takie, że – będąc pokrzywdzonym – warto znaleźć się wśród tych 22,5 proc:).

Jak trafić do tej grupy szczęśliwców? Istotne jest jedno: organy postepowania karnego kształtują swoje przekonanie na podstawie wszystkich przeprowadzonych dowodów. Takie dowody są oceniane swobodnie, przy uwzględnieniu zasad prawidłowego rozumowania, a także wskazań wiedzy i doświadczenia życiowego. Tak przynajmniej wskazuje przepis art. 7 kpk.

Aby przekonanie organów o stanie faktycznym zostało ukształtowane w sposób należyty, tj. dający możliwie największe prawdopodobieństwo ustalenia stanu zgodnego z rzeczywistością i wykrycia sprawcy warto wnioski dowodowe składać i to od najwcześniejszych etapów postępowania.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: