12
Gru

Twój dłużnik spóźnia się z zapłatą? Płaci 40 euro – bez względu na długość zwłoki.

sn

Ilu z nas czeka na zapłatę zaległej faktury? Pamiętajcie, że jeśli Wasz dłużnik spóźnia się choćby dzień z zapłatą (i powstało już prawo do naliczenia odsetek) możecie żądać, obok odsetek i ewentualnie innych kosztów, dodatkowo kwoty odpowiadającej równowartości 40 euro. Jest to uśredniona „rekompensata za koszty odzyskiwania należności”. Tych kosztów nie musisz wyliczać ani udowadniać. Przysługuje z urzędu.

Wynika to z przepisu art. 10 ustawy z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która wprowadziła do polskiego prawa unijną dyrektywę (2011/7/UE) w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach. Zgodnie z tym przepisem – wierzycielowi: dostawy towaru czy usługi, należy się ryczałtowa rekompensata, odpowiadająca równowartości 40 euro, za koszty odzyskiwania należności, już od chwili nabycia uprawnienia do odsetek.

Potwierdził to we wczorajszym orzeczeniu Sąd Najwyższy RP sygn. akt III CZP 94/15.
Jak stwierdził SN – roszczenie to przysługuje wierzycielowi bez konieczności wykazywania, że poniósł jakieś koszty na odzyskiwanie należności. I powstaje z mocy prawa, czyli automatycznie – po upływie terminu ustalonego w umowie/ustawie/fakturze.

A oto pełne brzmienie wspomnianego przepisu:
art.10.
1. Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, o którym mowa w art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1, bez wezwania, przysługuje od dłużnika z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności równowartość kwoty 40 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne.
2. W przypadku gdy koszty odzyskiwania należności poniesione z tytułu opóźnień w zapłacie w transakcji handlowej przekroczą kwotę, o której mowa w ust. 1, wierzycielowi przysługuje zwrot tych kosztów, w tym kosztów postępowania sądowego, pomniejszonych o tę kwotę.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej z siedzibą w Sandomierzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria.morlowska@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: