12
sie

Cena nieodpłatnej pomocy prawnej..

tt

Dziś polecam świetną dyskusję i wyliczenia średnich kosztów udzielenia porady prawnej w ramach systemu tzw. nieodpłatnej pomocy prawnej.
Wątek pt. „No i mamy dane z pakamer. ” można znaleźć na stronie grupy dyskusyjnej Palestra Polska: https://www.facebook.com/groups/Polska.Palestra/?fref=nf
Dyskusję zapoczątkował artykuł w dzienniku „Rzeczpospolita”. Podano w nim łączną liczbę udzielonych porad we wszystkich działających punktach tzw. nieodpłatnej (tj. finansowanej z budżetu Państwa, czyli naszych podatków) pomocy prawnej.
Podano także rozróżnienie – ile osób skorzystało z pomocy prawnej, udzielanej w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe, a ile osób skorzystało odpowiednio w punktach, gdzie umowę zawarto bezpośrednio z radcą prawnym lub adwokatem.
Wyliczenia oparto na kwocie środków, przeznaczonych na umowę z adwokatem, radcą prawnym bądź organizacją pozarządową i podzielono przez liczbę udzielonych porad.
 
Przyznam, że wyliczenia są porażające.
Wynika z tego, że średni koszt 1 porady prawnej wyniósł odpowiednio:
207,89 zł za poradę (słownie dwieście siedem 89/100 zł– w przypadku punktów, gdzie zawarto umowę bezpośrednio z radcą prawnym lub adwokatem
2717,89 za poradę (słownie dwa tysiące siedemset siedemnaście 89/1000) – tam, gdzie zawarto umowę z organizacją pozarządową.
 
Dla wyjaśnienia: w tym drugim przypadku organizacja pozarządowa zatrudnia prawnika. Bywa to radca prawny lub adwokat, ale w punktach organizacji pozarządowych nie ma tego wymogu i może to być po prostu osoba po studiach prawniczych. Organizacja zawiera z taką osobą umowę, przeznaczając na wynagrodzenie część środków, które otrzymała do dyspozycji. Bywa, że taka osoba otrzymuje więc mniejsze wynagrodzenie, niż radca prawny/adwokat udzielający porad bez pośrednictwa NGOs. Jednocześnie – pomimo, że sam  świadczący usługę otrzymuje mniej, to realny koszt tej usługi dla Państwa, jest wielokrotnie wyższy, niż gdyby usługę wykonał adwokat/radca prawny bez pośredników.
I tak to tutaj zostawię…

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Daniel Anweiler 16 sierpnia, 2016 o 12:57

Z tego wyliczenia widać tylko tyle i aż tyle, że to podatnik płaci za darmową poradę jakby ją otrzymywał w warszawskiej dużej kancelarii. Coż miało być pięknie a jest jak zwykle.

Hanek 30 września, 2016 o 07:06

a Anglii też funkcjonuje bezpłatna pomoc prawna dot. wykroczeń drogowych przez stronę www (\”Ponadto w sprawach wykroczeń drogowych i przestępstw drogowych prawnicy angielscy oferują bezpłatną pomoc pod tym adresem http://www.motorlawyers.co.uk/\” cyt. z: http://www.eporady24.pl/wykroczenie_drogowe_w_anglii_a_wymiana_prawa_jazdy_na_polskie,pytania,21,150,3583.html ) i tam to chyba nie jest finansowane ze środków publicznych.

Monika Orlowska 30 września, 2016 o 07:18

Dziękuję za ten wpis. Zerknęłam na stronę. Według informacji podanej na http://www.motorlawyers.co.uk rozmowa telefoniczna z prawnikami z tej strony, trwająca 20 minut, kosztuje 40 funtów brytyjskich plus VAT. To chyba jednak nie jest nieodpłatna:) Pozdrawiam serdecznie:).

Marta 31 marca, 2023 o 08:51

Ja jestem ciekawa czy musze płacić podatek od sprzedaży samochodu, szukałam w intrenecie, ale nic nie znalazłam. Jakiś czas temu wystawiłam samochód na darmowej stronie z ogłoszeniami i bardzo szybko się sprzedał. Teraz szukam inforamcji jak to jest z tym podatkiem. Może mi pani coś doradzi gdzie najlepiej zgłosić się po poradę?

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej z siedzibą w Sandomierzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem poczta@orlowskam.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: