Dokładnie takiej treści pytanie otrzymuję co jakiś czas. I w ogóle ta tematyka jest jedną z częściej poszukiwanych wg mojej wyszukiwarki.
Co to znaczy wyrok nakazowy. A może chodziło o nakaz zapłaty? No właśnie. Jakoś tak nie zawsze do końca wiadomo o co chodzi i co jest napisane na tych kartkach, o których przez telefon Państwo czasem opowiadają.
M.in. dlatego, co do zasady i z premedytacją, nie udzielam porad prawnych przez telefon.
O co chodzi?
Z tzw. „nakazem” chodzi o to, że postępowanie nakazowe, może być i jest prowadzone zarówno w sprawach karnych, karnych skarbowych i dotyczących wykroczeń np mandaty jak i w sprawach cywilnych.
Zasada działania jest podobna: sprawa może się zakończyć bez naszego w niej udziału.
Sąd otrzymuje papiery: mogą to być różne dokumenty, zależnie od rodzaju sprawy.
Ktoś: np. policjant w postępowaniach karnych– wysyła do sądu wniosek o ukaranie i przedstawia na to swoje dowody. Jeśli Sąd uzna, że te dowody go przekonują – wydaje wyrok. Nie wzywa Cię wcześniej na rozmowę, nie zawiadamia o toczącym się postępowaniu. Nic z tych rzeczy. Dostajesz wyrok nakazowy i już.
Podobnie z nakazem zapłaty w postępowaniu cywilnym. Ktoś stwierdził, że jesteś mu winien pieniądze. Wysyła do Sądu dokumenty, których zadaniem jest potwierdzić fakt Twojego zobowiązania i tego, że nie zapłaciłeś. Jeśli Sąd uzna, że te dokumenty są wiarygodne – wydaje nakaz zapłaty. Podobnie jak wyżej – nie ma żadnej rozprawy, dyskusji, wysłuchania Twoich racji. Od razu dostajesz nakaz.
No i tu, wtedy, tj. gdy doręczono Ci wyrok nakazowy – jest miejsce i czas na Twoje działanie.
Możesz złożyć sprzeciw.
Jeśli go nie złożysz – zostaje przyjęte domniemanie, że zgadzasz się z przysłanym wyrokiem , że opisana w nim sytuacja miała miejsce dokładnie tak, jak w tym wyroku jest opisana i ze nałożona na Ciebie kara całkowicie Ci odpowiada.
Podobnie w spawie cywilnej – jeśli się nie sprzeciwisz – sprawa stanie się prawomocnie zakończona i będzie mogła ruszyć np. egzekucja komornicza…
Jeżeli złożysz sprzeciw – zaczyna się nowe postępowanie:
możesz zostać uniewinniony, może zostać zmieniona kwota do zapłaty, mogą się zmienić różne rzeczy:)
Oczywiście,jak to w praktyce bywa – wszystko zależy od konkretnej sytuacji i aby móc podjąć decyzję, co do najlepszego działania, należy się ze sprawą zapoznać.
Bo jeśli sprawa ma się tak, jak w otrzymanym przez Ciebie wyroku/nakazie zapłaty jest napisane, to sprzeciwianie się może nie mieć sensu i narazi Cię co najmniej na dodatkowe koszty. Jeśli jednak „coś tam nie gra” – pomyśl o jak najszybszym kontakcie z radcą prawnym lub adwokatem. Terminy są zawsze krótkie:)
O tym, co może się dziać w sprawie karnej – pisałam wcześniej Tutaj: Wyrok nakazowy i co dalej.
Z kolei ta tematyka od strony cywilnej została już wcześniej opisana przez wybitnych Sędziów, do których blogów odsyłam i na tej stronie.:
Poradnik podsądnego – (1) – A więc dostałeś nakaz…
Wzór wniosku o stwierdzenie utraty mocy nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym w całości
I w przypadku takich różnych spraw, proszę Was – pamiętajcie: można sobie samemu obcinać włosy, można samemu naprawić auto, można samodzielnie zrobić sobie kolczyki i upiec chleb. Na podobnej zasadzie można samemu sobie prowadzić sprawę przed sądem. Można.. Są takie pomoce, jak ten i cytowane wyżej wpisy. Czasem jednak wsparcie fachowca bardzo może się przydać, a wtedy liczy się także czas.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo przystępnie napisany artykuł. Prawnicy często zapominają, że prawo jest dla ludzi a nie dla nich samych. Pozdrawiam, M.
Bardzo dziękuję Panie Marku. Od siebie dodam, ze marzy mi się, by i Ustawodawca pamiętał, że prawo, które tworzy jest dla Ludzi:). Pozdrawiam serdecznie!
dostalam wyrok nakazowy jak sie nieodwolam czy bedzie sprawa bowczesniejjechalam pijana i mam zakaz czy to bendzie brane pod uwage
Jeśli nie wyślemy sprzeciwu od wyroku nakazowego, to wyrok nakazowy staje się prawomocny, zaczyna obowiązywać i podlega wykonaniu. Pozdrawiam.
{ 2 trackbacki }