Jak znaleźć dobrego prawnika? Takiego, który wygra naszą sprawę; rozpozna i ostrzeże przed zagrożeniami. Świetnego fachowca, który rozumie, co chcielibyśmy powiedzieć, nawet wtedy, gdy nie potrafimy tego ująć w słowa i którego wyjaśnienia sprawy i problematyki są dla nas zrozumiałe; z którym jest kontakt, kiedy potrzeba… Prawnika idealnego?
Rozczaruję, gdy powiem, że ideały nie pracują w kancelariach? Istnieją tylko w sferze wyobrażeń, czegoś, do czego chcemy dążyć, osiągnąć.
Warto jednak pamiętać o zabezpieczeniach, jakie pewne osoby mogą nam zagwarantować, a inne nie…
Jak znaleźć dobrego prawnika?
Wiedza i bezpieczeństwo zazwyczaj występują w połączeniu z odpowiedzialnością. Bo skoro czujemy się odpowiedzialni za treść pisma, które podpisujemy własnym nazwiskiem, jeśli czujemy się odpowiedzialni za skutki decyzji, podjętych na podstawie naszych porad, to będziemy czynić wszystko, aby nasze działania, nasze porady, opierały się na jak najlepszej i aktualnej wiedzy.
Ale jak sprawdzić, czy dany prawnik jest właśnie taki mądry, wyuczony i odpowiedzialny?
Z zasady, takie zapewnienie ma dawać wpis na listę radców prawnych i na listę adwokatów.
System, szkoleń i egzaminów, przez które przechodzi osoba, zanim uzyska zgodę na posługiwanie się tytułem zawodowym radcy prawnego lub adwokata został właśnie po to wymyślony, aby na listę radców prawnych lub adwokatów wpisywane były tylko osoby spełniające ten warunek – wiedzy i odpowiedzialności.
Oczywiście zdarza się, ze system szkoleń i weryfikacji na aplikacji, jak każdy system – szwankuje.
Bywa też i tak, ze osoba, która nie wykonuje zawodu radcy prawnego, czy adwokata, jest świetnym fachowcem w danej dziedzinie prawa i może rzeczywiście pomóc.
Przekonać się jednak o tym można często dopiero w trakcie lub po fakcie…
I co dalej, jeśli coś źle poszło, a wybrany prawnik to nie był ten idealny?
Co ja mówię — dobry?
Odpowiedzialność adwokatów i radców prawnych
Otóż jest różnica w zabezpieczeniu naszego interesu w zależności od tego, czy korzystaliśmy z pomocy adwokata lub radcy prawnego, czy też zapłaciliśmy osobie, która radcą lub adwokatem nie jest.
Po pierwsze – adwokatów i radców prawnych obowiązują nie tylko przepisy ustaw, czy rozporządzeń. Podlegają oni także precyzyjnym kodeksom etycznym i przepisom ustanawianym przez samorząd – odpowiednio – adwokacki lub radcowski.
Podlegają także odpowiedzialności dyscyplinarnej i na niewłaściwie postępującego adwokata czy radcę prawnego można złożyć skargę do odpowiedniego samorządu.
Zapewniam, że nikt z nas – radców/adwokatów nie spieszy się, by stać się bohaterem postępowania dyscyplinarnego.
Dodatkowo każdy z wykonujących zawód adwokata/radcy prawnego jest ubezpieczony na wysoką kwotę od odpowiedzialności cywilnej, co — w przypadku nieszczęścia zaistnienia szkody — ułatwia osobie poszkodowanej uzyskania należytego odszkodowania.
Zgłaszając się do osoby niebędącej radcą prawnym lub adwokatem zazwyczaj nie mamy tych dodatkowych zabezpieczeń.
Oczywiście zawsze możemy dochodzić swoich roszczeń przed sądem.
Monika Orłowska
radca prawny
Zdjęcie: Hunters Race
***
Oskarżyciel posiłkowy
Dziś będzie bardzo krótko. Hasło — oskarżyciel posiłkowy.
Jeżeli jesteś Pokrzywdzonym i jako pokrzywdzony otrzymujesz pouczenie, że możesz zgłosić się do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy, to co to oznacza? [Czytaj dalej…]
{ 28 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Świetny blog, krótko, treściwie i trafia do ludzi 🙂
Dziękuję 🙂
Bardzo ciekawy blog. Kiedy potrzebowałam znaleźć prawnika, miałam z tym duży problem. Myślę, że dopiero po dokładnym 'wywiadzie’ wśród znajomych i znajomych znajomych znalazła się dobra kancelaria adwokacka. Wrocław jest dużym miastem, wybór był ogromny i było to strasznie przytłaczające. Jednak udało się trafić bardzo dobrze.
Bardzo się cieszę, że Pani wybór okazał się trafny i uzyskała Pani potrzebną pomoc. „Własny wywiad” to chyba jedna z lepszych metod :).
Pozdrawiam serdecznie!
Na pewno skończyła się era prawnika od wszystkiego.
To ciekawa uwaga. Kiedyś utarł się podział na cywilistów i karnistów, teraz powstają coraz węższe specjalizacje, tak jak np prawo ochrony danych osobowych, prawo własności intelektualnej, czy prawo nowych technologii. Myślę, że zawsze będą prawnicy tzw pierwszego kontaktu, z pewnością jednak rozwój poszczególnych dziedzin prawa spowoduje, że tworzyć się będą kolejne specjalizacje.
To prawda 🙂
Mogę śmiało powiedzieć, że jest to trudny zawód i musza go wykonywać osoby, które studiują i uczą się z pasji. Bez pasji, tutaj nie da rady. Trzeba przede wszystkim chcieć nieść pomoc- bo prawnik właśnie to robi 🙂
No tak 🙂
Pozdrawiam bardzo serdecznie!
Dobry prawnik jest równie ważny jak każdy inny dobry specjalista w innych branżach. Problem w tym, że wiele osób zupełnie nie zna się na prawie i musi w tej kwestii zaufać w 100% prawnikowi. Wtedy wybór tego najlepszego jest jeszcze trudniejszy.
Według mnie warto się zastanowić czy nasza sytuacja wymaga prowadzenia sprawy czy też tylko konsultacji. Potem, jak ktoś napisał, warto się zorientować czy osoba prowadziła już sprawy podobne do naszych. Oczywiście najbezpieczniej jest z polecenia.
Najlepiej korzystać z poleceń
Nie tylko polecenia się liczą. Ważne jest również to w czym sie specjalizuje dany adwokat. Kancelaria adwokacka może być od wszystkiego, ale w ramach kancelarii są różne osoby, które realizują różne specjalizacje. Warto pytać, kto jest ekspertem w danej dziedzinie.
Raz zdarzyło mi się, że mój lot został odwołany, z czego wynikły pewne problemy w miejscu docelowym. Zaufałam wtedy mojej przyjaciółce, która poleciła mi firmę, dzięki której uzyskałam odszkodowanie.
Super wpis, krótko i na temat. Przede wszystkim trzeba skupić się na szukaniu z polecenie, bo wybór z przypadku, może narobić nam kłopotu i niepotrzebnych nerwów. Pozdrawiam.
Sztuką jest trafić na prawnika z powołania, na szczęście gdy już takiego spotkamy od razu poznamy, że jest to osoba oferująca usługi na najwyższym poziomie.
Samodzielne prowadzenie swoich spraw prawnych nie jest dobrym rozwiązaniem, więc warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika, który będzie dla nas wsparciem. Podczas wyboru prawnika kierujmyy się jego doświadczeniem w temacie, który nas interesuje.
Prawnicy łączą teorię z praktyką zawodową, więc każde zagadnienie oceniają kompleksowo. W ten sposób mogą pokazać nam wszelkie możliwe skutki działań w różnych aspektach, ochronić przed ryzykiem.
Czy jest możliwe sprawdzenie skuteczności Kancelarii? Głownie chodzi o proporcji wygranych oraz przegranych spraw.
To jest bardzo dobre pytanie. Ale, aby na nie odpowiedzieć – trzeba się rozpisać. Sprawdzenie „skuteczności” kancelarii pod kątem wygranych i przegranych spraw jest w pewnym stopniu możliwe. Potrzebny jest do tego zbiór danych i ich analiza przy odpowiednim zdefiniowaniu poszczególnych, mierzalnych wyników, branych pod uwagę jako elementy analizowanego zbioru danych. Należałoby zatem wziąć daną kancelarię, zebrać wszystkie zakończone sprawy, które prowadziła i przeanalizować każdą z nich pod kątem wyznaczonego celu i stopnia jego osiągnięcia. Innymi słowy: jakie były założenia, co sobie zakładaliśmy, na co widzieliśmy szanse większe, na co mniejsze, z czym trzeba było się liczyć. Co w danej sprawie było najbardziej prawdopodobne, a co uznalibyśmy za wyjątkowy sukces. Ustalić jednolite, spójne oznaczenia wyników i wrzucić do maszyny liczącej.
Bardzo możliwe, że są już napisane takie programy, do których wystarczy wpisać dane. Właściwie to przy odpowiednio napisanym CRM dana kancelaria mogłaby sama sobie coś takiego wyliczyć. Kto wie – może jakaś firma wykonywać taką usługę, z której a celach marketingowych mogą zechcieć skorzystać poszczególne kancelarie – przy zapewnieniu należytej ochrony tajemnicy zawodowej. Adwokaci i radcowie prawni mają zakaz reklamy, ale mogą informować o swojej działalności i np zamieścić na swojej stronie informację – wg takiego a takiego programu mamy taki a taki % skuteczności. Praktyka i – możliwe, że orzecznictwo sądów dyscyplinarnych mogły by po jakimś czasie dopiero ustalić, czy jest to dopuszczalna forma informowania o prowadzonej działalnosci.
Trzeba jednak pamiętać, że każda taka informacja będzie budziła wątpliwości. Moje by budziła – dopóki sama bym nie sprawdziła przyjętej metodyki badania.
Wszystko sprowadza się do zbioru danych i sposobu oznaczenia wyniku.
Czasem wygraną jest uniewinnienie, czasem zmniejszenie wymiaru kary, albo utrzymanie prawa jazdy, a czasem umorzenie postępowania. Sprawa sprawie nierówna. Także typy spraw bywają nieporównywalne. I w sprawach z tego samego artykułu mogą być totalnie odmienne, jakieś zupełnie wyjątkowe okoliczności sprawy. Ba – niektóre kancelarie wręcz się specjalizują w takich „ciekawych” sprawach.
Do tego chyba większość indywidualnych kancelarii nie ma CRM, a spośród tych, które maja – te systemy też bywają różne i też operują tylko tymi danymi, które im się wpisze. Większość z nas po prostu cieszy się z wygranej, odkłada sprawę o archiwum i idzie do kolejnej. Co oczywiście też jest pewnym uproszczeniem, bo zazwyczaj na biegu mamy jednocześnie ileś tam spraw. Każda na różnym etapie.
I tak na koniec – bo sie rozpisałam, a i tak nie napisałam wszystkiego – sprawdzanie „skuteczności”, traktowanej jako stopień wygranych spraw (w takim dosłownym, potocznym rozumieniu), zwłaszcza w postępowaniu karnym, może nieść duże ryzyko dla rozumienia instytucji zarówno obrońcy, jak i pełnomocnika pokrzywdzonego i oskarżyciela posiłkowego.
Zadaniem i obowiązkiem profesjonalnego pełnomocnika i obrońcy jest stanie na straży interesu prawnego reprezentowanej w danej sprawie osoby. Każdy potrzebuje kogoś takiego. Czy mamy odmawiać przyjęcia reprezentacji tylko dlatego, że ewentualna przegrana może nam posuć średnią? Obowiązujące przepisy nam tego zakazują. To z kolei oznacza, że nawet jeśli przeprowadzimy takie sprawdzenie, to pozostanie się zastanowić – do czego może być ono dla nas przydatne?
Pozdrawiam i dziękuję za to pytanie.
Właśnie ja myślę o tym by zdecydować się na pomoc prawna białystok. Ogólnie dużo osób polecało mi tą kancelarię, więc wydaje mi się, że to byłoby dobre rozwiązanie
Mnie nie tak dawno znajoma poleciła dobra kancelarie, dodatkowo też podejście do spraw klientów jest bardzo fachowe co jest jednak bardzo ważne
Powiem wam, że sama od jakiegoś czasu szukam dobrego adwokata. Ogólnie mam ciężką sprawę i zależało mi na tym by wybrać kogoś z naprawde dużym doświadczeniem
Teraz jest naprawdę sporo takich spraw które muszą iść na drogę sądową. My z mężem również prowadzimy dobrze prosperującą firmę zajmującą się projektowaniem maszyn także wiem co to znaczy. Już nie raz spotkaliśmy się z klientami w sądzie ale zawsze wygrywamy, mając dobrych prawników właśnie.
Podoba mi się, jak artykuł podkreśla rolę systemu szkoleniowego i egzaminów, które muszą przejść prawnicy, zanim będą mogli praktykować jako adwokaci lub radcy prawni. System ten jest stworzony właśnie po to, aby zapewnić, że prawnicy, którzy ostatecznie zostają dopuszczeni do praktyki, są dobrze wykształceni i odpowiedzialni. Warto dodać, że w Polsce istnieje możliwość składania skarg do odpowiedniego samorządu na adwokatów i radców prawnych, którzy nie postępują prawidłowo. To dodatkowe zabezpieczenie jest cenne dla klientów, ponieważ daje im możliwość dochodzenia swoich praw w przypadku, gdy czują, że nie zostali właściwie reprezentowani.
Jednak znalezienie dobrego prawnika to jest podstawa, tym bardziej jeśli prowadzi się własną firmę bo wiadomo, że bardzo ważne jest w takiej sytuacji profesjonalne doradztwo prawne
Myślę, że celnie uwagi, na pewno wielu osobom się przydarzą.
Co jak co, ale takich „ekspertów” jak Mateusz Mickiewicz z Wawy to lepiej unikać.