13
Lip

Jak znaleźć dobrego prawnika?

Taki, który wygra naszą sprawę; rozpozna i ostrzeże przed zagrożeniami, świetny fachowiec, który rozumie co chcielibyśmy powiedzieć, nawet wtedy, gdy nie potrafimy tego ująć w słowa i którego wyjaśnienia sprawy i problematyki są dla nas zrozumiałe; z którym jest kontakt, kiedy potrzeba.. Prawnik idealny?
Rozczaruję, gdy powiem, że ideały nie pracują w kancelariach? Istnieją tylko w sferze wyobrażeń, czegoś, do czego chcemy dążyć, osiągnąć.

Warto jednak pamiętać o zabezpieczeniach, jakie pewne osoby mogą nam zagwarantować, a inne nie..

Wiedza i bezpieczeństwo

Zazwyczaj występuje w połączeniu z odpowiedzialnością. Bo skoro czujemy się odpowiedzialni za treść pisma, które podpisujemy własnym nazwiskiem, jeśli czujemy się odpowiedzialni za skutki decyzji, podjętych na podstawie naszych porad, to będziemy czynić wszystko, aby nasze działania, nasze porady, opierały się na jak najlepszej i aktualnej wiedzy.
Ale jak sprawdzić, czy dany prawnik jest właśnie taki mądry, wyuczony i odpowiedzialny?
Z zasady, takie zapewnienie ma dawać wpis na listę radców prawnych i na listę adwokatów.
System, szkoleń i egzaminów, przez które przechodzi osoba, zanim uzyska zgodę na posługiwanie się tytułem zawodowym radcy prawnego lub adwokata został właśnie po to wymyślony, aby na listę radców prawnych lub adwokatów wpisywane były tylko osoby spełniające ten warunek – wiedzy i odpowiedzialności.
Oczywiście zdarza się, ze system szkoleń i weryfikacji na aplikacji, jak każdy system – szwankuje. Bywa też i tak, ze osoba, która nie wykonuje zawodu radcy prawnego, czy adwokata, jest świetnym fachowcem w danej dziedzinie prawa i może rzeczywiście pomóc. Przekonać się jednak o tym można często dopiero w trakcie lub po fakcie..

I co dalej, jeśli coś źle poszło, a wybrany prawnik to nie był ten idealny? Co ja mówię – ten – dobry.?

Otóż jest różnica w zabezpieczeniu naszego interesu w zależności od tego, czy korzystaliśmy z pomocy adwokata lub radcy prawnego, czy też zapłaciliśmy osobie, która radcą lub adwokatem nie jest.

Po pierwsze – adwokatów i radców prawnych obowiązują nie tylko przepisy ustaw, czy rozporządzeń. Podlegają oni także precyzyjnym kodeksom etycznym i przepisom ustanawianym przez samorząd – odpowiednio – adwokacki lub radcowski. Podlegają także odpowiedzialności dyscyplinarnej i na niewłaściwie postępującego adwokata czy radcę prawnego można złożyć skargę do odpowiedniego samorządu. Zapewniam, że nikt z nas – radców/adwokatów nie spieszy się, by stać się bohaterem postępowania dyscyplinarnego.
Dodatkowo, każdy z wykonujących zawód adwokata/radcy prawnego jest ‘ubezpieczony na wysoką kwotę od odpowiedzialności cywilnej, co – w przypadku nieszczęścia zaistnienia szkody – ułatwia osobie poszkodowanej uzyskania należytego odszkodowania.
Zgłaszając się do osoby nie będącej radcą prawnym lub adwokatem zazwyczaj nie mamy tych dodatkowych zabezpieczeń.

Oczywiście zawsze możemy dochodzić swoich roszczeń przed sądem.

A już w następnym odcinku..
Porozmawiamy o pieniądzach, zachowaniu tajemnicy i poszukiwaniu tego właściwego.. :)

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

knup 23 sierpnia, 2017 o 20:13

Świetny blog, krótko, treściwie i trafia do ludzi 🙂

Monika Orlowska 23 sierpnia, 2017 o 22:26

Dziękuję 🙂

Ania 11 września, 2017 o 20:44

Bardzo ciekawy blog. Kiedy potrzebowałam znaleźć prawnika, miałam z tym duży problem. Myślę, że dopiero po dokładnym 'wywiadzie' wśród znajomych i znajomych znajomych znalazła się dobra kancelaria adwokacka. Wrocław jest dużym miastem, wybór był ogromny i było to strasznie przytłaczające. Jednak udało się trafić bardzo dobrze.

Monika Orlowska 12 września, 2017 o 08:06

Bardzo się cieszę, że Pani wybór okazał się trafny i uzyskała Pani potrzebną pomoc. „Własny wywiad” to chyba jedna z lepszych metod :).
Pozdrawiam serdecznie!

Waldi 1 października, 2017 o 11:48

Na pewno skończyła się era prawnika od wszystkiego.

Monika Orlowska 2 października, 2017 o 12:19

To ciekawa uwaga. Kiedyś utarł się podział na cywilistów i karnistów, teraz powstają coraz węższe specjalizacje, tak jak np prawo ochrony danych osobowych, prawo własności intelektualnej, czy prawo nowych technologii. Myślę, że zawsze będą prawnicy tzw pierwszego kontaktu, z pewnością jednak rozwój poszczególnych dziedzin prawa spowoduje, że tworzyć się będą kolejne specjalizacje.

Waldi 2 października, 2017 o 17:25

To prawda 🙂

radca prawny trójmiasto 31 lipca, 2018 o 18:07

Mogę śmiało powiedzieć, że jest to trudny zawód i musza go wykonywać osoby, które studiują i uczą się z pasji. Bez pasji, tutaj nie da rady. Trzeba przede wszystkim chcieć nieść pomoc- bo prawnik właśnie to robi 🙂

Monika Orlowska 25 października, 2018 o 08:26

No tak 🙂
Pozdrawiam bardzo serdecznie!

radca prawny 3 listopada, 2018 o 13:19

Dobry prawnik jest równie ważny jak każdy inny dobry specjalista w innych branżach. Problem w tym, że wiele osób zupełnie nie zna się na prawie i musi w tej kwestii zaufać w 100% prawnikowi. Wtedy wybór tego najlepszego jest jeszcze trudniejszy.

Ora 26 listopada, 2018 o 16:11

Według mnie warto się zastanowić czy nasza sytuacja wymaga prowadzenia sprawy czy też tylko konsultacji. Potem, jak ktoś napisał, warto się zorientować czy osoba prowadziła już sprawy podobne do naszych. Oczywiście najbezpieczniej jest z polecenia.

Adwokat 18 lutego, 2019 o 08:49

Najlepiej korzystać z poleceń

CSWAdwokaci 16 maja, 2019 o 18:31

Nie tylko polecenia się liczą. Ważne jest również to w czym sie specjalizuje dany adwokat. Kancelaria adwokacka może być od wszystkiego, ale w ramach kancelarii są różne osoby, które realizują różne specjalizacje. Warto pytać, kto jest ekspertem w danej dziedzinie.

Gabrysia 19 lipca, 2019 o 08:19

Raz zdarzyło mi się, że mój lot został odwołany, z czego wynikły pewne problemy w miejscu docelowym. Zaufałam wtedy mojej przyjaciółce, która poleciła mi firmę, dzięki której uzyskałam odszkodowanie.

Anna 3 marca, 2020 o 12:34

Super wpis, krótko i na temat. Przede wszystkim trzeba skupić się na szukaniu z polecenie, bo wybór z przypadku, może narobić nam kłopotu i niepotrzebnych nerwów. Pozdrawiam.

Kamila 28 lipca, 2020 o 13:24

Sztuką jest trafić na prawnika z powołania, na szczęście gdy już takiego spotkamy od razu poznamy, że jest to osoba oferująca usługi na najwyższym poziomie.

piotr 25 września, 2020 o 09:53

Samodzielne prowadzenie swoich spraw prawnych nie jest dobrym rozwiązaniem, więc warto skorzystać z pomocy profesjonalnego prawnika, który będzie dla nas wsparciem. Podczas wyboru prawnika kierujmyy się jego doświadczeniem w temacie, który nas interesuje.

Filip 12 października, 2020 o 09:47

Prawnicy łączą teorię z praktyką zawodową, więc każde zagadnienie oceniają kompleksowo. W ten sposób mogą pokazać nam wszelkie możliwe skutki działań w różnych aspektach, ochronić przed ryzykiem.

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej z siedzibą w Sandomierzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria.morlowska@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: