7
gru

VAT za czynności komornicze jest wliczony w wysokość opłaty komorniczej – nie można doliczać VAT za egzekucję komorniczą

vatZmiany się sypią jedna za drugą. Niedawno zadecydowano, że opłaty za czynności komornicze są obciążone VAT i komornicy powinni ten VAT odprowadzać.

Była to spora zmiana w stosunku do obowiązującej dotąd interpretacji ogólnej Ministra  Finansów, wg której czynności komorniczych – jako jednych z niewielu usług – VAT nie dotyczył. Bo przypomnijmy – nawet usługi tzw. nieodpłatnej pomocy prawnej z tego podatku zwolnione nie zostały…

Aby jednak „nie przeszarżować”, Minister Finansów uznał, że komornik nie świadczy usług prawniczych. Taką opinię zamieszczono w broszurze z dnia 21 września 2015 r.pt. „Opodatkowanie podatkiem VAT czynności wykonywanych przez komorników sądowych”. Według niej świadczone przez komorników usługi nie są usługami prawniczymi w rozumieniu ustawy o VAT.

Tak też uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który działając w imieniu Ministra Finansów, wydał w dniu 13 listopada 2015 roku interpretację indywidualną nr IPPP1/4512-1125/15-2/EK.

Powyższa interpretacja jest jedną z pierwszych z szeregu zawnioskowanych w zw. ze zmianą stanowiska Ministra Finansów w sprawie pobierania VAT za czynności komornicze.

Jakie to ma znaczenie dla nas?

Ktoś z Państwa miał kiedyś w ręku pismo od komornika? Nie? 😉 No to, w sumie, bardzo dobrze:)

Tak dla informacji zaprezentuję mały przykład. Kwoty i inne dane, pozwalające na identyfikację usunęłam, ale procenty od egzekwowanych kwot – te procenty mówią o wysokości opłaty pobieranej dla siebie przez komornika – są zachowane. W naszym przykładzie jest to 15 %.

zawiadomienie_o_wszcz_fundusz

Zakładając więc, że egzekwowana kwota to 10 tys. zł – opłata wyniosłaby 1500,00 zł. A co z podatkiem VAT? I to w wysokości 23 %?

Jeżeli przyjąć ogólną zasadę, że podatek VAT oblicza się wg wartości usługi i dolicza się do ceny tej usługi, to komornik mógłby doliczyć do opłaty egzekucyjnej jej 23 % wartości i zażądać od dłużnika kwoty 1845 zł zamiast 1500,00 .. Podnosi to ciążące na dłużniku koszty o 345,00 zł. Całkiem sporo.

W tej sytuacji, działający w imieniu Ministra Finansów autor interpretacji zadecydował, że jest to niedopuszczalne, bo w konsekwencji może prowadzić do innej wysokości opłaty egzekucyjnej, niż przewidują to przepisy. Zatem komornik powinien należny podatek VAT odliczyć od kwoty opłaty, która jest jego – komornika – źródłem przychodu. Przy takim działaniu VAT należny wyniesie 280,00 zł, kwota opłaty się nie zmieni, a przychód komornika z 1500,00 zmniejszy się do 1220,00 zł.

Dokładną prezentację sposobu prawidłowych wyliczeń  przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w interpretacji indywidualnej z dnia 06 listopada 2015 roku IBPP1/4512-692/15/ES.

Jak wynika z powyższych opisów, obowiązek odprowadzenia VAT może obniżać wynagrodzenie, uzyskiwane przez komorników.

Na ratunek jednak spieszą przepisy o VAT, wg których podmioty uzyskujące roczny obrót w wysokości poniżej 150 tys. zł mogą być zwolnione z obowiązku  odprowadzania VAT.. A zatem, jeśli kancelaria komornicza nie osiąga obrotów przekraczających limit – wynagrodzenie komornika w naszym przykładzie nadal wyniesie 1500,00 zł.

Dlaczego ważna jest tu kwestia wykluczenia powiązania z usługami prawniczymi? Ano z tego powodu, że z powyższego zwolnienia nie mogą skorzystać prawnicy, a więc i korzystający z ich pomocy klienci, bowiem dla usług prawniczych możliwość zwolnienia została wyraźnie wyłączona…

Trochę szkoda, że władza tak różnie traktuje swoich obywateli, podkreślając jednocześnie istotną wagę pomocy prawnej i potrzebę zapewnienia jak najszerszego do niej dostępu.

 

Zobacz też:
Czy pomoc prawna dla osób fizycznych zostanie zwolniona z podatku VAT?

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki | umowanajmu.info 8 grudnia, 2015 o 10:53

No cóż, kwestia „zmian” w VAT w tym zakresie budzi bardzo mieszane uczucia. Zwłaszcza dokonywana na podstawie interpretacji.

Artur 26 kwietnia, 2016 o 13:37

Z ciekawości czy spotkała się Pani z informacja że ktoś tę nadinterpetację ,a właściwie bełkot prawny
/patrz broszura mf
http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/3160814/Broszura_+komornicy.pdf
zaskarżył do WSA,NSA
artur mizera

Doradca 11 czerwca, 2016 o 10:39

A co w sprawach w których komornicy doliczyli dłużnikom, VAT i wyegzekwowali? takie sprawy były, mnóstwo. Mają zwrócić dłużnikom VAT?

Monika Orlowska 15 czerwca, 2016 o 21:07

Tu mamy ciekawe orzeczenie, ale uwaga wyrok nieprawomocny. http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/7A2A4646BB

adwokatupadlosc.com 1 sierpnia, 2023 o 06:28

najlepiej nie mieć problemow z komornikiem, ale w razie czego mozna tez sie przed nimi chronic

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej z siedzibą w Sandomierzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem poczta@orlowskam.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: