22
paź

Pełnomocnik czy obrońca? Nawet w Sądzie można się pomylić…

Mylić się jest rzeczą ludzką. Chyba każdy to zrozumie. Czasem jednak wypadałoby przeprosić i przekazać parę słów wyjaśnienia stawiającej się w sądzie osobie.

wokanda z 15102015 zanonimizowanaZdjęcie obok, przedstawia wywieszoną przy drzwiach sali sądowej wokandę*, którą sfotografowała i podesłała moja Klientka.

Co na tej wokandzie widzimy? Ciekawostkę nieznaną przepisom postępowania karnego. Mianowicie obrońcę osoby pokrzywdzonej..  Od razu wyjaśniam, aby nie było wątpliwości.

Nie istnieje w prawie karnym termin: „obrońca pokrzywdzonego” Występuje pełnomocnik – pokrzywdzonego (w postępowaniu przygotowawczym, czyli na etapie prowadzenia sprawy przez policję lub prokuraturę) i – oskarżyciela prywatnego lub posiłkowego (w postępowaniu toczącym się przed sądem). Czasem także – gdy prowadzący postępowanie nie przyzna osobie zawiadamiającej o przestępstwie statusu osoby pokrzywdzonej – radca prawny bądź adwokat może być pełnomocnikiem osoby zawiadamiającej.

Obrońca występuje w imieniu podejrzanego, oskarżonego, ale nigdy – pokrzywdzonego.

Pokrzywdzonego reprezentuje pełnomocnik, nie obrońca. Państwo i pokrzywdzony nie musicie o tym pamiętać. Zazwyczaj myśli, mówi się po prostu: mój mecenas, mój adwokat, mój radca prawny.

Ale to rozróżnienie pomiędzy obrońcą i pełnomocnikiem nie powinno być obce Sądowi..

Co więcej – wg opublikowanej i widocznej dla Strony wokandy – stawiennictwo tegoż „obrońcy” jest obowiązkowe.

W opisanej na wokandzie sprawie pełnomocnik nie otrzymał jednak zawiadomienia. Według uzyskanych informacji – w systemie komputerowym dotyczącym tej sprawy w ogóle nie ma pełnomocnika, wobec tego zawiadomienie nie było wysyłane. Nie przeszkadzało to jednak wymienić go na wokandzie. Pytam, czy w systemie wyświetla się „jakiś” obrońca? Aha.. To znaczy „obrońca” został w aktach sprawy odnotowany. Niestety, jako ew. „obrońca” pełnomocnik ów także nie został o sprawie zawiadomiony…

W chwili gdy rozmawiałam akta sprawy były niedostępne i dostęp był jedynie do systemu komputerowego.

Jak ma się czuć w takiej sytuacji osoba pokrzywdzona, która czyta na wokandzie, że jej pełnomocnik winien się stawić, a Sąd nie reaguje na jej pytania i prośby o odroczenie rozprawy, czy choćby o przerwę, by móc się skontaktować z pełnomocnikiem?

Sprawa jest wyjaśniana. Mylić się jest rzeczą ludzką. Chyba każdy to zrozumie. Czasem jednak wypadałoby chociaż przeprosić i przekazać parę słów wyjaśnienia stawiającej się w sądzie osobie pokrzywdzonej.

Edit:

Zapoznanie się z aktami sprawy ujawniło treść zarządzenia sędziego:
1. zawiadomić prokuraturę
2. zawiadomić pokrzywdzoną.

Pozostaje skarga…

*wokanda: lista spraw, które mają się odbyć w danym dniu w danej sali sądu. Zawiera wskazanie godziny, sygnatury sprawy, nazwy stron i – jeśli występują – ich profesjonalnych pełnomocników lub obrońców. Wywieszana może być na drzwiach sali sądowej w formie papierowego wydruku, albo publikowana elektronicznie na zainstalowanych ekranach.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Moniki Orłowskiej z siedzibą w Sandomierzu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem poczta@orlowskam.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }

Poprzedni wpis:

Następny wpis: